Soghojanův trest je pravomocný

CT24, 15.10.2013

Praha – Vrchní soud v Praze zamítl odvolání, které k němu podal Andranik Soghojan, který si podle obžaloby objednal vraždu arménského podnikatele. Muži, který opustilpo prvním osvobozujícím rozsudku Českou republiku, uložil letos v únoru Městský soud v Praze výjimečný dvaadvacetiletý trest vězení. Po verdiktu odvolací instance se stává rozsudek pravomocným, soud potvrdil i tresty od 12 do 18 let dalším čtyřem jeho spoluobžalovaným. Při Soghojanem organizovaném vražedném honu byl podle spisu omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán.

Nikdo z obžalovaných se k soudu nedostavil, někteří se včetně Soghojana omluvili ze zdravotních důvodů, jiní požádali o konání jednání v nepřítomnosti. Soghojanův advokát Eduard Bruna po verdiktu novinářům řekl, že hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu, případně i stížnost k Ústavnímu soudu.

Odvolací soud se rovněž ztotožnil s názorem Městského soudu v Praze v tom, že výpověď korunního svědka obžaloby Tagira Tarsžojeva, který byl nejen informátorem Bezpečnostní informační služby (BIS), ale i odsouzeným v této kauze, je věrohodná. Jeho tvrzení prý dokládaly i další důkazy – výpovědi dalších svědků nebo utajovaná zpráva BIS. „Výpověď svědka Taržojeva je věrohodná, je ve své podstatě stále shodná a osoby obžalované jako pachatele trestné činnosti svědek Taržojev jednoznačně označil při rekognici hned zpočátku řízení,“ dodal soudce.

Prvostupňový soud Soghojana a další čtyři spoluobžalované celkem dvakrát osvobodil, odvolací soud však případ vždy vrátil k novému projednání. Odsuzující rozsudek si pětice obžalovaných vyslechla až poté, co kauzu dostal na starosti jiný soudce. Soghojan je podle policie „vorem v zakoně“, tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Podle obžaloby si vraždu podnikatele objednal v roce 2007. Najatý vrah podle spisu nejprve omylem na Václavském náměstí v Praze pobodal jiného muže a o několik dnů později, opět omylem, usmrtil řidiče společnosti Sazka. Na likvidaci arménského podnikatele se podle obžaloby dohodl Soghojan s Gilanim Alijevem. Ten pak zajištěním vraždy údajně pověřil Magomeda Alijeva, který si na čin zjednal Ukrajince Timura Treťjakova a 13. listopadu 2007 ho dovezl na Václavské náměstí. Tam Treťjakov napadl nožem jiného Arména, kterému nakonec zachránil život rychlý lékařský zákrok.

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized a jeho autorem je petr.pojman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.